Malé predvolebné zamyslenie

Autor: Matej Kundrát | 20.2.2016 o 0:00 | (upravené 20.2.2016 o 15:54) Karma článku: 5,83 | Prečítané:  279x

Za posledné obdobie sa roztrhlo vrece s iniciatívami, ktoré vyzývajú k volebnej účasti, množstvo politicky motivovaných blogov, nehovoriac o tvárach politikov, ktoré sa na vás usmievajú z billboardov spoza každého rohu.

Svojím blogom možno len prispejem do spleti názorov, v ktorej sa už vyzná len málokto, no onedlho nás čaká dôležité rozhodnutie a ak svojím článkom dosiahnem, aby ste sa nad svojou voľbou aspoň na chvíľu zamysleli, tak mi čas strávený nad jeho písaním za to stojí!

Je 14 dní do volieb. O 14 dní sa rozhodne o našich zástupcoch na ďalšie 4 roky. Ich rozhodnutia však môžu zasiahnuť oveľa väčšie časové obdobie - napríklad pri voľbe sudcov ústavného súdu, ktorých funkčné obdobie je až 12 rokov! Preto netreba brať tieto voľby na ľahkú váhu.

Pri poslednom - mimoriadnom rokovaní NRSR vládna strana zablokovala prístup predstaviteľom učiteľov a zdravotných sestier ( ktorých sa rokovanie týkalo) tým, že tam posadili dôchodcov sympatizujúcich s vládnou stranou a svojich mládežníckych aktivistov (taká celodenná brigáda). Podľa môjho názoru je takýto postup zásahom do základných prvkov demokratickej spoločnosti a obávam sa, že strana, ktorá je architektom takýchto postupov jednak nezvolí za sudcov ústavného súdu ľudí nezávislých na politickej moci, ale že aj v iných sférach bude prehĺbovať svoju absolútnu moc ďalšími podobnými zásahmi. Je preto potrebné sa veľmi dobre zamyslieť, či budeme takéto postupy podporovať.

Už teraz mi je jasné že si hovoríte - jasné, veď preto nebudem voliť ich, ale niekoho kto je proti nim, aby im to v tom parlamente poriadne natrel! A tu sa dostávam k základnej myšlienke môjho príspevku. Keď budete 5. marca 2016 sedieť za plentou a rozhodovať sa ktorú zo strán vložíte do obálky, zamyslite sa nad faktom, že nevolíte iba poslancov do NRSR! Jednotlivé strany resp. ich víťaz bude musieť zostaviť vládu. Vláda SR je vrcholným orgánom výkonnej moci a práve tá bude rozhodovať o tom, ako bude tento štát ďalšie štyri roky vyzerať a kam sa bude uberať! To, že dáte hlas strane na hranici zvoliteľnosti aj napriek tomu, že sa nakoniec tesne nad čarovnú 5% hranicu dostane ešte neznamená, že bude mať šancu splniť svoje sľuby - práve naopak. Čím viac malých strán v parlamente bude, tým to zvyšuje šancu vládnemu Smeru, že si so sebou do vlády zoberie komparzistu - stranu, s ktorou sa mu vládu podarí zostaviť a dá mu za úlohu viesť rezorty, ktoré nie sú pre Smer až tak zaujímavé - teda netočia sa tam veľké peniaze. Jediné čo tým dosiahnete bude bohužiaľ to, že z opozičných lavíc bude na Fica vykrikovať vám sympatický politik.

Slovensko nepotrebuje len vymeniť poslancov v parlamente. Slovensko nevyhnutne potrebuje inú vládu! V súčasnosti Slovensku nepomôžu noví opoziční poslanci, potrebuje sa nadýchnuť - potrebujú to aj zdravotné sestry a učitelia, o ktorých som písal v úvode, ale potrebujú to aj malí a strední podnikatelia, ktorí našu ekonomiku držia nad vodou - práve tí sú momentálne zo strany štátu čoraz viac šikanovaní rôznymi poplatkami nehovoriac o vysokom daňovom a odvodovom zaťažení. V neposlednom rade to potrebujú aj mladí ľudia, ktorí aj napriek tomu, že sú šikovní, majú čoraz menej príležitostí na sebarealizáciu a tak sa častokrát rozhodnú opustiť priateľov a rodinu a ísť za možnosťami do zahraničia.

Prieskumy verejnej mienky sú mnohokrát vnímané ako kupované a zmanipulované. No skúsenosti z minulosti nám hovoria, že agentúry vedia približné čísla odhadnúť. (Samozrejme relevantné agentúry, ktoré sa v minulosti "nesekli" o +-10%).

Pre mňa osobne budú tieto voľby zatiaľ najnapínavejšie, no v konečnom dôsledku môžu nastať len dve situácie. Vláda s Ficom alebo vláda bez Fica. V tej druhej možnosti - teda ak sa podarí vláda - tak to bude na čele s pánom Procházkom a #Sieťou. Fico sa dokonca na vlastnom sneme kde schvaľovali program s ktorým pôjdu do volieb vyjadril, že Sieť nie je strana s ktorou by mal záujem spolupracovať. Teda asi by neplnila jeho plány, ktoré požaduje od komparzistu v svojej vláde.

Tieto voľby budú v duchu buď-alebo. Buď zažijeme ďalšiu vládu na čele s doterajším premiérom, alebo sa na čelo vlády postaví strana #Sieť. Pevne verím, že volebná účasť bude vysoká a ľudia prídu vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas s vládou, ktorá tu je s menšou prestávkou už osem rokov. Svojím blogom som chcel prispieť k tomu, aby ste sa zamysleli - či vám stačí mať svojho obľúbenca v parlamente, alebo budete radšej ak sa podarí vymeniť túto vládu. Každý hlas pre #Sieť je hlasom za nové vedenie Slovenska a šanca na vládu bez Smeru rastie so silou #Siete. Preto aj ja, budem voliť 5. marca číslo #20!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?