Prezidentské voľby 2014

Autor: Matej Kundrát | 30.3.2014 o 16:19 | (upravené 30.3.2014 o 19:26) Karma článku: 12,08 | Prečítané:  886x

Je 30.3.2014. Včera sme si vybrali v poradí štvrtého prezidenta samostatnej slovenskej republiky. Myslím si, že tieto voľby boli iné ako ktorékoľvek iné. Je bežným zvykom, že sa k tejto téme vyjadrujú rôzny odborníci, politológovia, poslanci, známe osobnosti atd. Rád by som do tejto spleti názorov a postojov pridal aj ten svoj.

Celé to začalo skôr ako si mnoho ľudí myslí. Drvivá väčšina ľudí vie, že pán Kiska začal predvolebnú kampaň asi rok a pol pred voľbami, no menej ľudí už vie, že pán Fico bol rozhodnutý kandidovať už niekoľko rokov - svedčí o tom dátum založenia domény fico2014.sk. Samotný začiatok kampane však neberiem ako niečo zlé, Fica pred jeho kampaňou poznalo celé Slovensko (čo mu viac uškodilo ako pomohlo). A pán Kiska musel svoju osobu nejako zviditeľniť, keďže ho poznalo veľmi málo ľudí, no o to viac ho tí podporovali.

Ako začala oficiálna predvolebná kampaň bolo všetko otvorené a však treba uznať, že proti pánovi premiérovi sa začala veľká antikampaň. Stále viac a viac ľudí dávalo najavo svoje antipatie. No aby som nerozoberal len pána Kisku a pána Fica - týchto volieb sa zúčastnilo pomerne veľa kandidátov. Zaujímaví boli však len niektorí z nich. Spomeniem pánov: Procházku, Kňažka, Hrušovského a Bárdosa.

Zo všetkých sa zdalo, že pán Hrušovský bude ten, ktorý má šancu prebojovať sa do druhého kola. No paradoxne mal 3,33% (http://prezident2014.statistics.sk/Prezident-dv/Graf2_sk.html) čím podľa mňa utrpel ako politik - a možno to chápať aj ako prejav nedôvery ľudí smerom k opozičným stranám, ktoré pána Hrušovského podporovali. Čo sa týka pána Bárdosa - myslím si, že svojou kandidatúrou v prvom kole volieb odstavil hlasy maďarskej menšiny na Slovensku. Nemyslím si, že akýkoľvek kandidát či už maďarskej alebo inej menšiny má na Slovensku šancu vôbec postúpiť do druhého kola, no je dobré, že pán Bárdos kandidoval - aspoň sa ostatní kandidáti netvárili, že ich maďarská menšina zaujíma - nakoľko vedeli, že maďarské hlasy má pán Bárdos (pretvárky pána Fica v podobe dvoj-jazyčných billboardov pred druhým kolom bol signál ako by bez pána Bárdosa vyzerala kampaň aj pred prvým kolom, no treba povedať, že maďarská menšina si asi zapamätala Ficove fungovanie za posledné roky, spoluprácu SNS ...).

Veľkým prekvapením prezidentských volieb 2014 bol návrat pána Kňažka do aktívnej politiky. Myslím si, že je to jeden z mála ľudí, ktorý si aj napriek pôsobeniu vo vrcholovej politike zachoval svoju tvár. Vo svojom videu sa vyjadril, že sa vracia do politiky lebo Slovensku hrozí "vláda jednej strany". Myslím si, že pán Kňažko by nebol zlý prezident - koniec koncov mal veľmi presvedčivé argumenty v každej politickej debate. No konkurencia bola väčšia. Všimol som si že pána Kňažka kritizovali v internetových diskusiách kvôli tomu, že vôbec kandiduje, a že po zhliadnutí prieskumov mohol odstúpiť v prospech pána Procházku. (Osobne si nemyslím, že by to bolo najšťastnejšie riešenie).

Týmto sa pomaly ale iste dostávam k pánovi Radovi Procházkovi. Ktorého po prvom kole označili ako lídra pravice, najväčšie prekvapenie volieb atď. Ale po poriadku - tesne po oznámení kandidátov na prezidenta som prakticky váhal medzi dvoma kandidátmi - Andrejom Kiskom a Milanom Kňažkom - vysvetlím prečo. Osobne zastávam pravicové názory (aj keď si nemyslím že by strana SMER-SD mala niečo spoločné so sociálnosťou). Milana Kňažka kvôli vyššie spomínaným dôvodom a Andreja Kisku kvôli jeho vplyvu - zastával som názor, že je jediný ktorý môže poraziť pána Fica v prvom kole resp. celkovo. Tento svoj názor som onedlho prezentoval jednému z mojich známych, ktorý mi povedal, že on plánuje voliť pána Procházku - to bolo prvý krát čo som o pánovi Procházkovi počul. Po hromade politických debát som sa zúčastnil predvolebného meetingu pána Procházku v Košiciach. Tam som sa definitívne rozhodol. Na základe prieskumov sa dalo povedať, že pán Fico celkom určite nevyhrá mandát už v prvom kole, ale že druhé kolo bude. Rozhodol som sa voliť pána Procházku. Nie preto, lebo sľúbil veci, ktoré mi boli sympatické. Nie preto, lebo zorganizoval v Košiciach akciu na ktorej som sa bavil. Hlavný dôvod bol ten, že ma ako človek presvedčil - presvedčil ma o tom, že by bol dobrý prezident. Zaujal ma ako človek, zaujal ma jeho príbeh, štýl prejavu a aj jeho názory. Úplne som sa s týmto človekom stotožnil a vedel som si obhájiť, prečo budem voliť práve jeho.

Po prvom kole prezidentských volieb sa stala úžasná vec - pán Procházka dostal podporu, ktorá predstavovala vyše 20% odovzdaných hlasov a skončil tak na treťom mieste. Moje sklamanie z tohto výsledku netrvalo dlho - trvalo len dovtedy, kým sa k vzniknutej situácií nepostavil pán Procházka ako chlap a tak, ako by sa mal správny politik zachovať. Tesne pred druhým kolkom volieb vyhlásil, že sa vzdáva svojho poslaneckého mandátu a založí politickú stranu. Teda ak to zhrniem - prvé kolo volieb dopadlo famózne. Pán Fico vyhral len s malým náskokom, do druhého kola s ním postúpil človek, ktorý mal do druhého kola viac ako dobré vyhliadky, ale hlavne pán Procházka dostal obrovskú podporu, ktorú môže využiť v roku 2016 pri voľbách do NRSR - kde sa môže venovať exekutívnym veciam (čiže svoju dôveru môže využiť efektívnejšie ako v prezidentskom mandáte).

Medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb sa očakávala špinavá kampaň. No tak špinavú kampaň akú viedol pán Fico proti svojmu protikandidátovi - to sa len ťažko dalo očakávať. Áno aj proti pánovi Ficovi sa už od začiatku viedla protikampaň - ale nie zo strany pána Kisku - skôr zo strany ľudí, ktorí už majú pána Fica "plné zuby". Ale Ficova antikampaň - ničím nepodložené podozrenie na spoluprácu so scientologickou sektou (Po prvé - človek takého postavenia ako bol pán Kiska predsa nemôže vedieť akého vierovyznania sú ľudia s ktorými sa občas stretáva - až priam komický mi prišiel komentár pána Fica, každý priemerný človek vie, že L.R. Hubbard je zakladateľ scientológie. A po druhé - sám pán premiér povedal, že otázku viery považuje za súkromnú vec a nebude sa k nej vyjadrovať. Toto nechám bez komentára). Úžerníctvo (zvláštne že to rieši práve pán premiér..) atď. Pán Fico mal jeden pádny argument - Andrej Kiska je neskúsený čo sa týka politiky - budú sa ho snažiť nachytať na každom slove. To je to, čo musí pán Kiska zvládnuť. Včera bol rozhodujúci večer - svoju prehru pán Fico odôvodnil tým, že on dostal toľko hlasov ako má strana Smer k dispozícií, a že voliči SMERu chceli aby ostal vo funkcií premiéra. Myslím, že to je vysvetlenie, ktoré bude strana SMER-SD omieľať stále dookola - tak ako sú zvyknutí.

Pán Kiska dostal silnú dôveru a zároveň aj silný mandát. Teraz musí ukázať, že to čo sľúbil naozaj aj dodrží - každopádne Slovensko má prvého nezávislého prezidenta za éry svojej samostatnosti. Myslím, že máme čo oslavovať!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?